BRITISH COLUMBIA
SECONDARY SCHOOL MATHEMATICS CONTEST, 2010
Okanagan Region, UBC Okanagan and Okanagan College
Final Scores
Senior & Junior Level
Name   School Grade Part A Part B Total Prize
Katie MacDonald Okanagan Mission Secondary 11 41 29 70 Senior First
Jesse Cresswell Kelowna Christian School 12 32 27 59 Senior Second
Jee Yun Yang Kelowna Secondary 11 25 32 57 Senior Third
Hong Ma Pleasant Valley Secondary 11 32 22 54 Book
Sibo Gao Mount Boucherie Secondary 11 33 18 51 Book
Taran Main Pleasant Valley Secondary 12 28 20 48 Book
Brock Pendergraft Osoyoos Secondary 11 27 21 48 Book
Stefan Autio Kelowna Secondary 12 32 12 44 Book
Maddy McCuaig Eagle River School 12 23 21 44 Book
Jamie Garbanski George Elliot Secondary 12 37 6 43  
Nigel Clarke Penticton Secondary 12 31 8 39  
Alyssa Fieseler Mount Boucherie Secondary 12 31 8 39  
Levi Cabral Immaculata High School 12 18 12 30  
Nick Kroeker Kelowna Christian School 12 15 14 29  
Irene Yoo Immaculata High School 12 12 8 20  
Melissa Wiess Kelowna Secondary 11 10 10 20  
Kevin Mayr Eagle River School 12 13 6 19  
Brittney Vujcich Penticton Secondary 11 13 6 19  
Dan Leonhardt Eagle River School 11 16 2 18  
Brandon Jacobs Immaculata High School 11 8 9 17  
JJ Zakall Southern Okanagan Secondary 12 13 3 16  
Branden Hoogendoorn Vernon Christian School 11 13 3 16  
Sam Freese Salmon Arm Secondary 12 13 2 15  
Mathieu Belmonte Glenfir School 11 10 1 11  
Kate Hiscock Salmon Arm Secondary 10 38 21 59 Junior First
Declan McAllister George Elliot Secondary 9 36 16 52 Junior Second
Connor Davies Shuswap Middle School 8 31 20 51 Junior Third
Jessica Black Skaha Lake Middle School 8 28 20 48 Team
Tyson Costa Osoyoos Secondary 10 25 19 44 Book
Taylor Bahen Salmon Arm Secondary 10 23 18 41 Book
Stephen Teenoe Kelowna Christian School 10 30 11 41 Book
Jessie Olfert Skaha Lake Middle School 8 28 12 40 Book
Jared Wright Len Wood Middle School 8 28 12 40 Book
Lawrence Langan Skaha Lake Middle School 8 22 16 38 Book
Morgan Parker Glenfir School 10 23 15 38  
Nicholas Howard Mount Boucherie Secondary 10 15 22 37  
Kyla Thurnheer Okanagan Mission Secondary 10 18 19 37  
Joselyn Petley-Vautour Eagle River School 10 18 17 35  
Sejong Yoo Penticton Secondary 10 26 8 34  
Caleb Fox Len Wood Middle School 8 13 20 33 Team
Jon Bakker Shuswap Middle School 8 22 10 32  
Courtney Ruddiman Southern Okanagan Secondary 10 30 2 32  
Tannis Williamson Okanagan Mission Secondary 10 17 15 32  
Mitchell Hentges Len Wood Middle School 8 22 9 31  
Delaney Minor Southern Okanagan Secondary 10 23 8 31  
Tyson Guenther Penticton Secondary 10 18 12 30  
Jake Klan Skaha Lake Middle School 8 13 16 29  
Ariana Sholinder Shuswap Middle School 8 12 16 28  
Kaylee Kutschera KVR Middle School 8 23 4 27  
Michelle Koistra Salmon Arm Secondary 9 13 13 26 Book
Andrei Burlacu Okanagan Mission Secondary 9 18 6 24 Book
Victor Sun Mount Boucherie Secondary 10 20 4 24  
Tyrell Hoogland Vernon Christian School 10 21 2 23  
Mac Tebbutt Glenfir School 8 18 4 22  
Henry Yang Kelowna Christian School 9 12 7 19 Book
Alyssa Johnson Len Wood Middle School 8 8 10 18  
Levi Bieber Vernon Christian School 10 18 0 18  
Melissa Curatolo Immaculata High School 8 13 4 17  
Monika Zillinger Pleasant Valley Secondary 10 13 4 17  
Lucy Grainger Salmon Arm Secondary 9 8 2 10  
Reka Vasarhelyi Pleasant Valley Secondary 10 3 4 7